Meghalt Michael Jackson
Az 1958-ban született Michael Jackson a Jackson Five nevű családi együttesben tűnt fel még gyerekként. 1978-ban jelent meg első szólóalbuma, négy évvel később pedig kiadta poptörténeti albumát, a Thrillert. Ezzel egyértelmű világsztárrá vált, és a nyolcvanas években megújította a könnyűzenei ipart, nem kis részben merész videoklipjeivel. Ezzel együtt a bulvársajtó célpontja is lett, rengeteg cikk született furcsa szokásairól és plasztikai műtéteiről.
Üzleti siker és bukás
Michael Jackson mögött nemcsak kiemelkedő zenei sikerek, de sok milliárd dolláros üzlet is állt. Egyedül az Egyesült Államokban 61 millió eladott lemez fűződik nevéhez. Hatalmas bevételei ellenére azonban a pop királya a mintegy 400 millió dolláros adósságban úszva halt meg. Tervezett visszatérését, már kitűzött koncertsorozatát is anyagi helyzetének rendbetétele motiválta. Jacko 1982-es albuma, a Thriller a mai napig a második az amerikai zenetörténeti eladási listán. 1987-ben megjelent Bad című albumából
22 milliót adtak el. 1991-ben 65 millió dolláros lemezszerződést írt alá a Sonyval. A popsztár főszereplésével, Francis Ford Coppola rendezésében készült 3D-s filmhez, a Captain EO-hoz kapcsolódva a Disney külön 3D-mozikat nyitott élményparkjaiban. Disneylandben 1986-tól 11 éven át játszották a filmet. Michael Jackson egyik legjobb üzleti lépése a Beatles két tagja, John Lennon és Paul McCartney dalainak szerzői jogait tulajdonló ATV Music megvásárlása volt 1985-ben 47,5 millió dollárért. A karrierje csúcspontján megszerzett jogok folyamatos biztos bevételt jelentettek és megfelelő forrást pazarló életmódjához (McCartney később a jogok egy részét visszavásárolta az akkor már komoly anyagi gondokkal küszködő Jacksontól).
1988-ban 14,6 millió dollárért vásárolta meg Neverlandet, egy ezerhektáros, mesébe illő kaliforniai birtokot. Az igazi gondok 1993-ban kezdődtek, amikor egy 13 éves fiú molesztálásával vádolták meg. Akkori szóvivője, Michael Levine szerint valójában az indította el a lejtőn, nemcsak érzelmileg, lelkileg és jogilag, de anyagilag is. Jacksonnak sikerült ugyan megállapodnia a fiú családjával, de az ügyet több állítólagos pedofil kapcsolatról szóló történet követte. Amikor további anyagi gondok merültek fel, 1995-ben belegyezett az ATV és a Sony saját gyűjteményének egyesítésébe. 2001-ben az ATV-bol megmaradt saját felét használta biztosítékként egy 200 millió dolláros banki kölcsön felvételéhez. Ahogy anyagi gondjai tovább fokozódtak, egyre több kölcsönt vett fel. 2005-ös bírósági pere – amelyben egy másik 13 éves fiú molesztálásával vádolták, de végül felmentették – számos anyagi problémát hozott felszínre. Egy vallomásból például az derült ki, hogy évente 20- 30 millió dollárral többet költött, mint amennyi bevétele volt. Számos pert is a nyakába akasztottak; 2008 tavaszán egy adóssága miatt majdnem elárverezték Neverlandet.
Sztárok búcsúztak tőle
Megdöbbenéssel és végtelen szomorúsággal fogadta a művészvilág Michael Jackson halálhírét. „A testvéremet vesztettem el, lelkem egy része távozott vele. Ő volt a tökéletes szórakoztatóművész, akinek munkássága örökre nyomot hagy a világon” – mondta Quincy Jones, aki leghíresebb lemezeinek, az Off The Wallnak, a Thrillernek és a Badnak is producere volt. „Csak sírok a hír hallatán” – mondta Madonna.
„Egy zsenit vesztettünk el, aki nemcsak a popzenének, hanem az egész zenének igaz nagykövete volt” – nyilatkozta Justin Timberlake, aki Jackót tartotta példaképének. „Tetőtöl talpig tehetség volt” – vélekedett Slash, a Guns’n, Roses gitárosa, aki a Black Or With című dalban dolgozott vele. „Kedves, ártatlan, csodálatos ember volt. Életem végéig hiányozni fog” – ezekkel a szavakkal köszönt el a zenésztől Liza
Minnelli. „Ahogy nem lesz több Fred Astaire és Elvis Presley, vagy Chuck Berry, nem lesz soha többé Michael Jacksonhoz hasonló. Tehetsége, vonzereje, rejtélyessége legendává teszi őt” – búcsúzott tőle Steven Spielberg. „Elvesztette gyermekkorát, és ez végzett vele. Nehéz elviselni azt a traumát, hogy valaki hirtelen híres, milliomos, legenda lesz” – mondta róla Uri Geller mágus, aki hosszú évek óta közeli barátja volt. Elton John egy londoni jótékonysági koncert alatt tudta meg, hogy Jackson meghalt. A zongorista-énekes a Don’t Let The Sun Go Down On Me című dallal emlékezett rá.
2011. november 8-án ítéletet hoztak dr. Conrad Murray ügyében. Az esküdtek egyöntetűen bűnösnek találták Michael Jackson orvosát, nem szándékos emberölésben. Murray rezzenéstelen arccal hallgatta a bíró szavait, pedig tettéért akár négy évet is kaphat. Doktor Murray-t azzal vádolták meg, hogy túl sok propofolt – klinikai altatót – adott be Jacksonnak 2009. június 25-én éjszaka. Az orvos sokáig azzal védekezett, hogy nem ő adta be a halálos adag gyógyszert, hanem az énekes maga vette be azokat, amíg ő kiment a fürdőszobába. A vád ezt azzal cáfolta, hogy Jackson képtelen lett volna magát injekciózni abban az állapotban. Illetve a fiolákon csak az orvos ujjlenyomatát találták meg.